Haber

Saadet’in ittifak içi ittifak önerisi kabul edilmedi.

“Millet İttifakı”nda ittifak içinde ittifak formülü üzerinde çalışan üç partinin “tek liste” görüşmeleri sonuç vermedi. Ancak Millet İttifakı’ndaki altı partinin liste işbirliği modellerini tartıştığı toplantılar devam ediyor. Elde edilen bilgilere göre; Saadet, DEVA ve Gelecek partilerinin ortasında devam eden üçlü görüşmede, seçimlere tek liste ve tek amblem altında girme müzakereleri sonuç vermedi. Üç partinin tek çatı altında seçime girmesinin mümkün olmadığı belirtiliyor. Üç partinin bazı illerde işbirliği yapacağı söyleniyor.

DEVA KARŞI

Saadet Partisi altında üç partinin seçime girmesi formülüne karşı çıkan DEVA Parti kurmayları, “DEVA Partisi olarak üçlü gibi kategorize bir bölünmeye sıcak bakmadığımızı söylüyoruz. Bazı illerde işbirliği yapacağız ama toplamda üçümüz de başka bir amblemin altına girmeyeceğimizi ifade ettik. Saadet amblemi altında liste yapmak söz konusu değil.değerlendirmesini yaptı.

Üç partinin tek çatı altında listelenmesinin şu anda bir prestij meselesi olmadığını belirten heyet, şöyle konuştu: “Tabii ki 81 ilin 81’inde sadece üçümüz olarak değil, diğer Altı Masa paydaşlarıyla iş birliği yaparak belli şehirlerde de olabilir”bakış açısını getiriyor.

İŞBİRLİĞİ YAPILACAK

Millet İttifakı’nda altı parti arasında devam eden ‘liste’ trafiğinde işbirliğinin boyutu belirlendi. Millet İttifakı’nın kulislerine kıyasla, genellikle dörtten az milletvekili olan illerde işbirliği daha yoğun bir şekilde devam ediyor. Altı parti arasındaki işbirliği daha çok bu illerde olacak. 4’ten az milletvekili çıkarılan yerlerin hepsinin şu anda masada prestijiyle tartışıldığını kurmaylar belirtiyor.

AĞ KURULU İLLER

Altı siyasi partinin de işbirliği yapacağı yer sayısının 17-18 olduğu, iki veya üç parti işbirliğinde bu sayının 30-35’e ulaşacağı söyleniyor. Kulise yansıyan bilgilere göre; İşbirliği modellerine giren iller arasında Bayburt, Gümüşhane, Adıyaman ve Iğdır’ın netleştiği belirtiliyor. Heyet, altı partinin ortasında yer alan “liste” görüşmelerinin her gün devam ettiğini, bazı illerde iş birliği yapıldığını söyledi.

KAYNAK: MİLLİYET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu