Haber

Polonya Ordusu 2. Dünya Savaşı’ndan kalma patlamamış mühimmatı ele geçirdi

Polonya ordusu, Szklarki Şelalesi çevresinde İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma toplam 1.300 patlamamış mühimmat ele geçirdi. Polonya’da bugüne kadar 208 bin patlamamış savaş mühimmatı toplanıp imha edildi.

Polonya ordusu dün, Szklarki Şelalesi çevresinde İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma toplam 1.300 patlamamış mühimmatın ele geçirildiğini duyurdu. Ordu, 25 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, Polonya topraklarını 2. Dünya Savaşı’nın kalıntılarından temizlemekle görevli 46 özel mühendislik biriminin bulunduğunu ve bu birimlere yalnızca 2023 yılında 4.500 patlayıcı ve tehlikeli madde bildirimi geldiğini belirtti. Polonya ordusunun uzman mühendisleri bugüne kadar 208 bin patlamamış savaş kalıntısını ele geçirip imha etti.

Szklarki Şelalesi çevresinden alınan ihbarlar doğrultusunda çalışma yapan ekipler, 5 Ağustos’ta aralarında Alman havan mermilerinin de bulunduğu 700’den fazla patlamamış savaş kalıntısı mühimmatı ele geçirdi. Ayrıca 2’si 105 mm’lik 4 top mermisinin de ele geçirildiği belirtildi. ağaç gövdelerine gömülmüş olanlar da ele geçirildi. Yetkililer bölgede çalışmaların devam ettiğini kaydetti. Şelalenin bulunduğu Boleslawiec şehir bölgesinden 2023 yılında 85 adet ihbar alındığı, çalışmalar sonunda yaklaşık 5 bin patlamamış savaş kalıntısının ele geçirildiği belirtildi.

2. Dünya Savaşı’nın en ağır ve şiddetli çatışmalarının yaşandığı Polonya’da uzman gruplar, patlamamış savaş kalıntılarının sivil halk için büyük tehlike oluşturduğunun altını çizerek, bu dengesiz patlayıcıların her an patlayabileceğini belirterek, kamuoyunu uyardı. bu kalıntılara yaklaşmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu