Ekonomi

CFTC, tahmin piyasası Kalshi’nin sözleşmelerini gözden geçirecek

Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Kurulu (CFTC); 26 Haziran’da, tahmin piyasası sağlayıcısı KalshiEX, kullanıcıların ABD Kongresi’nin kontrolünü hangi tarafın ele geçirdiğine dair bahse girmelerine olanak tanıyan sözleşmesinin 90 günlük resmi bir incelemesini başlatıp başlatmamaya karar verecek.

CFTC, şirketi belirli kurallar çerçevesinde bir sözleşme piyasası olarak denetler ve 90 günlük incelemeler, komitenin sözleşmeleri onaylayabileceği veya reddedebileceği yasal bir süreç olarak yürütülür. Kalshi, geçen yıl CFTC incelemesi için bir sözleşme sunmuştu, ancak yakın zamanda bu talebi geri çekti. Şimdi yeni bir yasa tasarısıyla yeniden meclise gidiyor.

Bu özel ve ikili anlaşmalar, kullanıcıların hangi partilerin Kongre’de çoğunluğa sahip olacağını tahmin etmelerine ve bahse girmelerine olanak tanıyacak.

Kalshi’nin kendi sitesinde açıkladığı gibi, insanların “olayların gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine ilişkin sözleşmeleri alıp satmasına” olanak tanıyan tahmin piyasalarının CFTC ile çalkantılı bir yakın geçmişi var.

Geçen yıldan beri mahkemede CFTC ile mücadele eden Polymarket ve PredictIt gibi diğer şirketlere ABD’de iş yapmayı bırakma emri verildi.

Bu yazı ilk olarak CoinDesk Türkiye’de yayınlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu