Ekonomi

500 TL’lik banknot basılacak mı? Merkez Bankası Başkanı’nın sorduğu soruya yanıt

Merkez Bankası Lideri Hafize Gaye Erkan, 2023 3. Enflasyon Raporu’nu açıkladı. Erkan, piyasaların dikkatle takip ettiği raporun sunumunda yeni döneme ilişkin önemli mesajlar verdi. Daha sonra soru cevap kısmına geçen Erkan, “500 TL’lik banknot” basılacağı yönündeki iddiaları yalanladı.

YÜKSEK TUTARLI BANKNOT BASILACAĞI İDDİASI

TL’nin dolar karşısında değer kaybetmesi ve alım gücünün düşmesi nedeniyle bir süre daha sosyal medyada yeni banknotların basılacağı iddia edildi. Merkez Bankası’nın 500 TL’lik banknotları basmaya hazırlandığı söylenirken, TCMB Başkanı Erkan konuyla ilgili açıklama yaptı.

“2024’ÜN 2. ÇEYREĞİNDE KARARLAR ENFLASYONA YANSIYACAK”

Erkan, “Asıl hedefimiz fiyat istikrarı. Enflasyonu kalıcı olarak düşürmek için mali sıkılaştırma sürecini başlattık. Enflasyonda bariz bir iyileşme sağlanana kadar mali sıkılaştırmayı gerektiği kadar kademeli olarak güçlendireceğiz. Seçici kredi ve niceliksel sıkılaştırma kararları aldık. Enflasyon kısa vadede kesintisiz yükselecek” diyen “Enflasyon düşüşünün 2024’te başlamasını sağlayacak zemini özenle oluşturuyoruz. 2025 sonrası dönemi başlangıç ​​olarak görüyoruz. istikrar dönemi. Bu dönemde enflasyondaki düşüşün hızlanması öngörülebilirliği artıracaktır. Enflasyondaki düşüş sürecinde enflasyonun ana eğilimi ve beklentiler dengeli bir şekilde iyileşmeye başlayacak. Kararlar 2024’ün ikinci çeyreğinde enflasyona yansıyacak.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu