Ekonomi

Türkiye’de Big Mac ne kadar? Dünyada ne kadara satılıyor? Big Mac Endeksi Nedir?

Merkez Bankası eski baş ekonomisti Hakan Kara, dün Twitter hesabından bir grafik yayınlayarak, 180 liraya (6 dolar) satıldığını belirttiği McDonald’s Big Mac sandviçinin fiyatının dünya ortalamasının üzerinde olduğunu kaydetti. Grafik, Big Mac’in ortalamanın neredeyse 1,5 dolar üzerinde satıldığını gösterdi.

Kara’nın bazı takipçileri Big Mac’in 150 liraya satıldığını belirtti. McDonald’s’ın internet sitesi incelendiğinde burgerin 150 ila 155 liraya (5 dolar) satıldığı dikkat çekti. Kara, yeni hesaplamasında Big Mac’in fiyatının iki yılda dolar bazında yüzde 150 arttığını belirtti.

Kara şunları yazdı: “Birkaç kişi Big Mac fiyatının 180 değil 155 TL olduğu konusunda uyardı. Daha detaylı baktım. Gerçekten yaşadığınız yere göre değişiyor. 155 TL’yi baz alırsak dolar bazında artış olur. Son 2 yılda ise yüzde 200 değil yüzde 150 civarında. Buna göre TL hala değerli ama abartılı bir seviyede değil.”

Big Mac Endeksi Nedir?

Dünyanın hemen her ülkesinde restoranları bulunan McDonald’s’ın en sevilen sandviçi Big Mac, döviz kurunun gerçek değerini belirlemek için kullanılıyor.

The Economist dergisinin kullandığı endeks, aynı standartlarda satılan Big Mac’in ABD Doları cinsinden değerini yerel para birimi cinsinden ölçüyor.

Bir banka endeksin nasıl değerlendirilmesi gerektiğini şu şekilde açıklıyor: “Endeks hesaplanırken Big Mac fiyatları ülkelerin kendi para birimleri cinsinden birbirleriyle karşılaştırılıyor. Örneğin bir Big Mac’in fiyatı 5 USD ise, ABD ile Türkiye’de 75 TL, bu da fiyatlar arasında 15 kat fark olduğunu gösteriyor.” “Elde edilen fiyat oranı güncel USD/TL kuruyla karşılaştırıldığında döviz kurunun olması gerekenden yüksek mi yoksa düşük mü olduğu sonucuna varılabilir.”

En değerli Big Mac hangi ülkede?

Kara’nın hesaplamalarına göre Big Mac’in dünyadaki ortalama satış fiyatı 4,5 doların biraz altında. Türkiye, 5 dolarlık satış fiyatıyla dünya ortalamasından yaklaşık yüzde 15 daha değerli.

Statista’nın en son yaz aylarında güncellenen verilerine göre en pahalı Big Mac İsviçre’de 7,5 dolara satılıyor. Bu, yerel para biriminde 6,5 İsviçre Frangı’na karşılık geliyor. Avro Bölgesi’nde ortalama 5,8 dolara satılan Big Mac, Tayvan’da da dünyada olduğu kadar ucuza satılıyor. Bu ortalama 2,4 dolar.

Asgari ücretle kaç tane Big Mac satın alabilirsiniz?

Türkiye’de 17 bin 2 lira (561 dolar) taban fiyatla 112 Big Mac alınabiliyorken, İsviçre’de bu rakam 578’e çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu