Haber

Rolls-Royce’tan Türk CEO’ya karartma: Gizli denizaltı belgelerine erişim engeli

Saygın İngiliz gazetelerinden The Guardian’dan Alex Lawson’ın haberine göre Rolls-Royce CEO’su Tufan Erginbilgiç çifte vatandaş. “yalnızca İngiliz vatandaşları görebilir”Birleşik Krallık hükümetinin gizli belgelerine erişimi reddedildi.

Habere göre, İngiliz Donanması’ndaki denizaltılar için nükleer reaktör üreten 12 milyar sterlinlik şirketin küme lideri olarak atanan Chris Cholerton, birim başkanıyla birlikte denizaltı faaliyetlerine ilişkin hassas bilgileri ele almakla görevlendirildi. , Steve Carlier.

“BU İYİ BİR YÖNETİM YAKLAŞIMI OLUP OLMADIĞINI SORUYORUZ”

Tufan Erginbilgiç’in “Beyaz Salon”The Guardian’a konuşan kaynaklar, güvenlik protokolleri gereği çifte vatandaş olduğu için söz konusu bilgi ve belgelere erişimine izin verilmediğini belirterek, erişimi olmayan bir kişinin CEO’su olmanın iyi bir yönetim anlayışı olup olmadığını sordu. şirketin işiyle ilgili politik olarak hassas bilgilere.

ROLLS-ROYCE’UN DENİZ ALTI BİRİMİ

Rolls-Royce’un denizaltı birimi, İngiltere’nin denizaltı filosuna güç sağlayan nükleer reaktörleri inşa ediyor. Söz konusu deniz araçlarının ortasında dört nükleer başlıklı Öncüler bulunuyor. Denizaltı biriminde 1.500’den fazla mühendis, donanmanın kapasitesini artırmaya yönelik tasarım, üretim ve güçlendirme faaliyetleri yürütüyor.

“KOLERTON ERGİNBİLGİÇ’İ DESTEKLİYOR”

Konuyla ilgili açıklama yapan Rolls-Royce’tan bir sözcü, şirketin CEO’su Erginbilgiç’in şirketin nükleer faaliyetlerinden de bahsettiğini söyledi. “Tamamen sorumlu”Grup Başkanı Cholerton’un denizaltı faaliyetleri konusunda CEO’ya destek verdiğini belirtti.

Öte yandan şirket, CEO’nun İngiltere vatandaşı olarak neden hassas belge ve bilgilere erişemediğini açıklamadı. ABD’li yöneticiler “İngiliz meslektaşlarının sahip olmadığı ayrıcalıklar”Kaynaklar, Erginbilgiç’in CEO olarak atanacağı açıklanmadan önce Milli Savunma Bakanlığı’nın durumdan haberdar olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu